Všetky články

V rímskej armáde neexistovali žiadne detské rukavičky. Zabudni na teambuildingy, motivačné reči a wellness programy. Ak sa jednotka správala ako banda zbabelcov alebo zradcov, Rím mal na to jednoduché, krvavo účinné riešenie: decimácia.

Jar a symbol znovuzrodenia k sebe patria. Ako toto obdobie slávili v antike?

Nadštandardné golfové ihrisko s prekrásnym okolím, ideálne pre štart sezóny 2025.

Subjektívne hodnotenie Spartan pretekov na ktorých som sa zúčastnila. Aby boli dodržané vždy rovnaké podmienky, preteky budem hodnotiť na základe rovnakých kritérií.

Rozvod

31.03.2025

V antike, podobne ako dnes, bol rozvod bežnou súčasťou spoločenského života, hoci jeho podmienky a dôsledky sa líšili v závislosti od kultúry a miesta.

Spracovanie vlny v antike bolo dôležitou súčasťou každodenného života, najmä v Grécku a Ríme, kde bola vlna hlavnou surovinou na výrobu odevov a textílií. Tento proces zahŕňal niekoľko krokov, ktoré sa vykonávali ručne alebo s pomocou jednoduchých nástrojov, a často bol záležitosťou domácností, hoci existovali aj dielne, kde pracovali profesionálni...

Hetéry boli v starovekom Grécku špecifickou skupinou žien, ktoré sa od bežných občianok odlišovali nielen svojou slobodou, ale aj vzdelanosťou a spoločenským postavením. Zatiaľ čo väčšina žien v gréckych mestských štátoch mala svoje miesto v domácnosti a mala minimálny kontakt s verejným životom, hetéry mohli voľne diskutovať s mužmi, zúčastňovať...

Leonidas z Rhodosu bol jedným z najväčších antických olympionikov a najvýznamnejších atlétov svojej doby. Narodil sa v roku 188 pred Kr. na ostrove Rodos, ktorý bol vtedy významným centrom gréckeho sveta. Bol známy predovšetkým svojou výnimočnou rýchlosťou a vytrvalosťou, čo mu umožnilo dominovať na štyroch po sebe nasledujúcich olympijských hrách....

Legio IX Hispana, teda Deviata španielska légia, bola jednou z najskúsenejších a v bojoch najzocelenejších jednotiek Rímskej ríše. Napriek tomu, jej osud ostáva do dnešných dní zahalený rúškom tajomstva.

Antika, éra starovekých civilizácií (cca 3000 pred Kr. – 500 po Kr.), nám zanechala dedičstvo, ktoré pretrváva dodnes. Či už ide o grécke mestské štáty, mocný Rím alebo filozofické úvahy, antika formovala svet, v akom žijeme. Poďme sa pozrieť na niektoré kľúčové aspekty tejto fascinujúcej epochy.

Často sa stretávame s pojmami "mýtus" a "legenda" a mnohí ich používajú zameniteľne. Hoci sú si podobné v tom, že ide o staré príbehy odovzdávané generáciami, medzi nimi existujú zásadné rozdiely. Poďme si ich objasniť a ukázať si ich na príkladoch z antického sveta.

Mýtus o Prometheovi patrí k najikonickejším príbehom gréckej mytológie. Tento titán bol nielen stvoriteľom ľudstva, ale aj jeho najväčším ochranným duchom. Ukradol oheň bohom a priniesol ho ľuďom, čím ich oslobodil z temnoty nevedomosti. No za tento čin nasledoval krutý trest od samotného Dia. Čo však tento mýtus znamená a aké reálne pozadie môže...